Jak to děláme a proč…

 

Zavřete oči a zkuste se vrátit do svého dětství… Pamatujete si, jak jste běhali venku, hráli si na zahradách, hřištích, v ulicích nebo v lese, měli kamarády v sousedství a prožívali své dětství venku? „Jít ven“ bylo prostě součástí vašeho života stejně jako přijít domů špinavý, příjemně utahaný a hlavně šťastný?

Tohle všechno je v dnešní době úplně jinak. A jelikož chceme, aby i dnešní děti prožily kus svého dětství venku, rozhodli jsme se založit lesní školku. Školku uprostřed lesa, kam budou děti rády chodit a kam se budou těšit. Nedávno jsme to počítali. Existuje přesně 183 důvodů, proč bude vaše dítě v lesní školce šťastné. O prospěšnosti pobytu venku, výuce prožitkem, individuálnímu přístupu, rozvíjení smyslů, tužení imunity, kolektivu a všeho možného, bychom se mohli sáhodlouze rozepsat. Ale pojďme to zjednodušit, dlouhé seznamy nikdo nečte. Takže z naší strany 19 důvodů, proč bude vaše dítě s námi v lese šťastné. Na zbytek se ho musíte zeptat vy sami!

 1. Venku se vždycky něco děje

A tak i vy počítejte s tím, že vaše společné procházky přírodou se protáhnou. Musí vám přece všechno ukázat a vtáhnout vás do hry. Pokémony ať honí někdo jiný, vy zkuste společně chytit motýla!

 1. Dítě je šťastné, protože je špinavé

Zachovejte klid. Bude se to opakovat, bojovat se špínou nemá smysl. Dýchejte, jděte se projít, kupte výkonnější pračku, v lepším případě sežeňte pradlenu.

 1. Dítě je špinavé, protože si šťastně hrálo

Ano, zde se dostáváme k bodu „prožitek všemi smysly“. Kdo z vás si nikdy neuplácal kouli z bláta, z nudné kaluže neudělal jedním skokem rozbouřené moře a nezkusil válet sudy? Víme, je to již dávno. Zkuste si ale vzpomenout na své dětství. A když ani to nezabere, vyzkoušejte rady z předchozího bodu.

 1. Dítě vám snese modré z nebe

Chytit za ocas veverku se mu asi nepodaří, ale nahradí to jinými úlovky, které se rázem promění v ty nejlepší dárky pro jeho nejbližší. Očekávejte hromady šišek, kamení, větviček a všeho, co jej během dne cvrkne do nosu. Občas to bývají i zvířecí lebky. Snažte se zachovat klid a této milé pozornosti udělejte čestné místo třeba na poličce v obýváku!

 1. Zpívá celý den

Ať jdeme do kopce, z kopce nebo po rovině, vždy si zpíváme. Naši průvodci jsou chodící jukeboxy a děti to milují. Tento zvyk si dítě přinese i domů. Zpívat bude kdykoliv a kdekoliv, navíc bude vyžadovat vaši součinnost. Je na čase oprášit zpěvníky Já písnička.

 1. Nemusí dojídat, ani zahrabávat maso pod bramborovou kaši

Nejenže žádné maso v lesní školce nemáme (obědy jsou vegetariánské), ale respektujeme dítě, které prohlašuje, že má dost. A za maminku a za tatínka ať si dá někdo jiný!

 1. Spí, jen když potřebuje

Úspěšnost odpoledního odpočinku se mění v závislosti na počasí, rozpoložení souseda, který se zrovna vrtí vedle ve spacáku, pohádce, která se vypráví a náročnosti dopoledního programu. Občas se stává, že dítě místo v jurtě, usne ve vlaku. Nebojte, šetrně vám jej vyndáme!

 1. Jezdí do třísovské školky vlakem

Ruku na srdce, kdo z vás jel v poslední době se svým dítětem vlakem? Žádnou paniku, uděláme to za vás. Rádi a každý den z Jižní zastávky tam a zpět. A nabíráme děti cestou, všude tam, kde vlak staví. S hrdostí se můžeme prohlásit za jedny z nejlepších zákazníků, i když si o tom průvodčí někdy myslí své.

 1. Pomáhá a učí se přijímat pomoc

Malí, velcí, vždyť je to jedno. Příroda tuží nejen tělo, ale i vztahy. A tak si děti ve smíšené třídě více pomáhají a chovají se ohleduplně. Jednou jsi totiž v louži ty, podruhé to můžu být zase já.

 1. Má vše, co potřebuje

Kde jinde se stane rázem z obyčejného klacku světelný meč, kombajn, kouzelnická hůlka, vodítko na psa či tužka? Tohle umí jenom les. Tam se totiž dějí zázraky! Společně s volným prostorem, kupou kamarádů, dvěma průvodci a nebem nad hlavou, je to ideální místo k trávení dětství. I té tchýni to časem vysvětlíte.

 1. Není z cukru

A tak mu někdy může kapat na maják, ofouknout ho vítr, polochtat sluníčko nebo nasněžit pod kapuci.  Očekávejte, že dítě do nepohody vás bude tahat ven i v okamžiku, kdy byste ani psa nevyhnali.

 1. Farmaří

Pěstuje zeleninu a bylinky a stará se o zvířata. A ví, co tato péče obnáší. Pokud i nadále vyžaduje po vás zakoupení domácího mazlíčka, nabízíme vám výmluvu, že takových mazlíčků má v podobě králíků a ovcí v lesní školce víc než dost.

 1. Zažívá dobrodružství

Jednou do roka přespí v jurtě, projde stezku odvahy, pozoruje hvězdy, oblohu a nevěřícně kroutí hlavou nad tou krásou!

 1. Má vás na blízku

Při důležitých událostech školky vás má na blízku a může tak vše podstatné sdílet s vámi. Rodiče, prarodiče, tetičky i strýčkové jsou zkrátka u nás vítáni (hlavně když přinesou s sebou něco dobrého na zub).

 1. Vyrábí a tvoří, tvoří a vyrábí

A nesmírně jej to baví. Připravte si na všechny ty výrobky doma speciální šuplík. Bude jich totiž spousta. A všechny vyrobené s velkou láskou k vám!

 1. Naučí se víc a ani to nebude bolet

Kdo pochopí, jak funguje příroda, pochopí, jak funguje celý svět!

 1. Má po boku průvodce, kterému může důvěřovat

…a který ho provede světem zlehka, bez vnucování svých názorů, pravd a pohledů na svět. Bude mu oporou tam, kde to dítě bude potřebovat a nechá mu dostatek svobody, aby si našlo v rozlišných situacích svůj způsob řešení.

 1. Jurta nad zlato

Slovo unikátní se na webu nemá používat. Ale naše jurta a zázemí celé školky opravdu unikátní je. A jak to vypadá v hobitím domku? Unikátně, jak jinak. Máme všechno jako v klasické školce, až na ty cihly a plastové hračky, tedy.  A místo peřin spacáky, to dá rozum!

 1. Má smysl pro humor

Ano, ve školce rozvíjíme smysly. Speciálně se zaměřujeme na jeden- smysl pro humor. Protože když chybí tenhle, tak i ty ostatní smysly, byť sebevíc rozvinuté, jsou nám k ničemu. Příroda je tak mocná, že někdy nám nezbývá než se zasmát- třeba když ještě v dubnu sněží a my máme sázet semínka.

 

Lesní mateřská škola DOMA V LESE- místo pro šťastné dětství v přírodě!